Murárske práce

 
 
 

Namáhavá, precízna, zdĺhavá – áno, taká je murárska práca. Skupinka mužíkov pobehujúcich po stavenisku tu s opretým furíkom, tu so stierkou v ruke a v pozadí lahodný zvuk točiacej sa miešačky hltajúcej kilá piesku a vody, fŕkajúcej všade okolo seba maltu. Mužské spotené telá v špinavých montérkach a páliace lúče slnka, ktoré maľujú na ich odhalené časti tela brondz. Tehla na tehle, všade naokolo tehly. Toto je zvyčajná scénka, ktorá sa vyjavý každému pri započutí tejto práce. No je to však naozaj tak ?

Veľa ľudí má často mylné predstavy o tom, čo je náplňou práce takéhoto obyčajného murára. Pred očami máme ešte útržky spomienok na detstvo, keď sa naši rodičia budovali, nápomocný susedia chodievali prikladať tehlu k tehle a fixovať ju maltou. Kde sú tie časy, keď chodieval kamarát ku kamarátovi, sused k susedovi vypomôcť vo svojom voľnom čase len za dobré jedlo alebo fľašku „tvrdého“. No nie je murár ako murár.

Murár „od fachu“ je murár, ktorý je skutočne vyučený v tomto odbore a ovláda všetky postupy, procesy, a činnosti, teda po našom povedané „ čo, ako, kde, kedy a ako dať, čo spraviť, s čím a hlavne kto !“ Táto osoba by mala byť lídrom, ale aj oporou celej skupiny. Tieto práce si častokrát vyžadujú prekonávanie istých vzdialeností, keď murári opúšťajú svoje rodiny a cestujú za prácou na týždňovky. Murár „volunteer“, čiže dobrovoľník je nám už dobre známy „sused odvedľa“, ktorý vypomôže vo svojom voľnom čase a jeho práca nie je viazaná nastálo. K murárskym prácam sa počas letných mesiacov hlási čoraz viac a viac študentov, ktorí si chcú cez prázdniny privyrobiť. Láka ich vidina dobre platenej brigády. V porovnaní s inými druhmi prác sú tieto murárske práce platené lepšie, no ich ohodnotenie nie je ani zďaleka porovnateľné s ich skutočnou cenou.

Murárske práce sú namáhavé a vyžadujú si hodiny a hodiny praxe. Vlastne kdežeto hodiny, celé mesiace a roky! Nejeden murárčik si zabedákal nad boľavými krížami, opuchnutými nohami alebo dokonca nad bolesťou celého tela. Murárska práca zahŕňa nielen holú stavbu budovy, ale aj opravu tehlových budov, ako sú byty, domy, ale aj betónové výstavby ako sú mosty. V prvom rade ide však o výkopové práce, ktoré je najdôležitejšie vykonať hneď na začiatku.

Tak ako sa z roka na rok menia trendy v móde a účesoch, tak sa z roka na rok mení aj bytový dizajn. No nie každý „pán domáci“ dostal do vienka šikovnosť a snahu iniciovať sa na pretvorbe alebo tvorbe svojho hniezdočka. V takejto situácii sa na scénu dostáva murárska čata, ktorá plní želania svojich zákazníkov. V posledných rokoch nám vietor dovial na Slovensko nový trend a to rovno zo západu. Takzvané domy bez tehál, čiže drevostavby, s ktorými sa murári pasujú po terajšie roky. Táto novota vyvolala u murárov veľkú výzvu, ku ktorej sa pridružila samozrejme aj nová prax.

Nech už je akokoľvek, murárske remeslo patrí medzi tie najstaršie už od dôb osídľovania nových území ľuďmi. A bude tu potiaľ, pokiaľ budú ľudia na tomto svete jestvovať. Ľudí stále pribúda a pribúda, čo si vyžaduje stále rast nových obydlí, poprípade ich rekonštrukciu. Samozrejme, nevieme čo nám raz budúcnosť prinesie, možno o pár rokov murárov nahradia murárske stroje, no my veríme, že nad nimi bude ochrannú ruku držať ich ochranca a patrón Sv. Štefan tak, ako aj po doterajšie roky.